İLK SÜPRİZ ZİYARET DSO’DAN

Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, CHP’li Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Bülent Nuri Çavuşoğlu’nu ilk ziyaret eden oda oldu.

31 Mart yerel seçimlerin ardından, hayırlı olsun ziyaretlerini kabul etmeye başlayan ve Ramazan Bayramı dolayısı ile ilçe ziyaretlerini gerçekleştiren CHP’li Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu’nu ilk ziyaret eden oda Denizli Sanayi Odası oldu.

YEREL SEÇİMDE ÖZGÜR ÖZEL’İ ELEŞTİRMİŞTİ

Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu ve yönetim kurulu tarafından yapılan ilk ziyaret ise akıllara yerel seçimden önce CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i eleştiren basın açıklaması yapmaları olmuştur.

Denizli Sanayi Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada,  CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ulusal bir kanalda kullandığı “Denizli’de kadın çalışan sayısında 200 bin azalma” ifadesinin bir gerçekliği söz konusu olmadığı vurgulanmıştı.

 “Reel sektör olarak üretimimizin daraldığı, istihdam rakamlarımızın görece gerilediği bir süreçle karşı karşıyayız” denilen Açıklamada, “Dış pazarların daralması, Avrupa’da yaşanan resesyon ve ülkemizde uygulanan kur politikası bu daralmanın sebepleri arasında yer almaktadır. Yaşadığımız tüm bu olumsuzluklara rağmen, sanayicinin sıkıntısı doğru değerlendirilmeli; sorunlara dair teşhisler doğru konulmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in Halk TV ekranlarında Denizli özelinde verdiği rakamlar doğruyu yansıtmamaktadır. Denizli’de toplam işyeri sayısı 2022 yılında 30.951 iken, 2023 yılında 31.205 olmuştur. Ocak 2022- Aralık 2023 tarihleri arasında imalat sektöründe faaliyet yürüten işyeri sayısı ise 5.624’ten 6.058’e yükselmiştir” denildi.

“GERÇEKLİĞİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Denizli’de toplam çalışan sayısının 2022 yılında yaklaşık 345 bin iken 2023 yılında 327.300’e düştüğü vurgulanan açıklamada, “Toplam istihdam edilenlerin yaklaşık yüzde 40’ına karşılık gelen kadın çalışan sayımız 2022 yılında 128.884 iken 2023 yılında 126.700 ile devam etmiştir. Bu rakamlar değerlendirilirken EYT’nin etkisini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Dolayısıyla zikredilen “Denizli’de kadın çalışan sayısında 200 bin azalma” ifadesinin bir gerçekliği söz konusu değildir.

UYARIDA BULUNULDU

“Yaşadığımız sorunları siyaset dünyasının doğru bir şekilde değerlendirmesini ve bu sorunlara ciddi bir şekilde çözüm üretmesini beklemekteyiz” denilen açıklamanın devamında, Siyasete alet etmek için üretilmiş abartılı rakamlar, gerçeklikten kopuk teşhisler, akıldan uzak yorumlar doğru tespitlerde bulunmamızı zorlaştırdığı gibi, doğru çözümler üretmemize de engel olacaktır. Bir bölge ya da sektör hakkında rakamlar dile getirilirken sorumluluk ile hareket edilmelidir. Toplumda bulundukları konum itibarıyla söylemleri önemli olan kişilerin, konuştukları konular ve dile getirdikleri rakamlar hakkında azami hassasiyete sahip olmaları gerekmektedir” ifadesine yer verildi.

“CİDDİ YAKLAŞIM BEKLİYORUZ”

Ana muhalefet partisi de dahil olmak üzere, siyaset kurumunun tüm bileşenlerinin iş dünyasının sorunlarına daha ciddi yaklaşmaları temel beklentimiz ve talebimizdir. Denizli’miz asırlardır devam eden girişimci ruhu, istihdam gücü ve çalışma azmiyle üretmeye ve ihraç etmeye kararlılıkla devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadesine yer verildi.

Bunları da sevebilirsiniz