TAVAS BELEDİYESİ, GELENEKSEL LEZZETİYLE TANINAN YANIK KOYUN YOĞURDUNA COĞRAFİ İŞARET KAZANDIRDI

Tavas Belediyesi Tavas Yanık Koyun Yoğurdu Coğrafi İşaret Tescil Başvurusu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde ilan edildi. Tavas Belediyesi 12 Mart 2020 tarihinde “TAVAS KOYUN-KEÇİ YOĞURDUNUN KALİTESİNİN ARTTIRILMASI VE DESTEKLENMESİ PROJESİ” başlattı.

Tarım ve hayvancılık alanında İl potansiyeli en yüksek İlçelerinden biri olan Tavas, hane sayısının %44,8’inde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin sürdürüldüğü bir bölgedir. Tavasın geleneksel lezzetlerinden olan Tavas Bakraç Koyun yoğurdu üretimi İlçede oldukça yaygın olmakla birlikte Tavas ekonomisine katkısı da büyüktür.

Sağlıklı nesil ve yarınlar oluşturmak adına üretime her zaman destek veren Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, “Tavas Belediyesi olarak 12 Mart 2020 tarihinde “TAVAS KOYUN-KEÇİ YOĞURDUNUN KALİTESİNİN ARTTIRILMASI VE DESTEKLENMESİ PROJESİ” ni başlattık. Tavasımızda Belediye olarak uygulamaya koyduğumuz projemizle İlçemizde yapılan yoğurt üretiminin günümüz şartlarına uygun devam etmesi ve sütçü koyun ırklarının İlçemize kazandırılması ve coğrafi işaret alınmasını hedefledik.

Tavas Koyun Yoğurdumuzun üretim şartlarının iyileştirilerek sütçü ırkların İlçemize kazandırılması ve üreticilerimizin desteklenmesiyle yeni istihdam alanı oluşturulacaktır.

Tavas 5. Zeybek Kültür ve Sanat Festivalimizde Ödüllü Tavas Bakraç Koyun Yoğurdu yarışması düzenleyerek yarışmada 1. olan üreticimize temsili altın bakraç ve geleneksel kepenek ödülü verip baş çoban ilan ettik. Bu güzel geleneğimizi gelecek nesillerimize aktarmak için var gücümüzle çalışıyoruz ve buna önem veriyoruz.

Önümüzdeki dönemde de tarım ve hayvancılık alanında projelerimizle yine Tavasımız adından söz ettirmeye ve yöresel lezzetlere sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Belediyemiz olarak her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında da vatandaşlarımızın yanındayız. Uzun zamandır emek verdiğimiz Tavas Yanık Koyun Yoğurdu Coğrafi işaret Tescil Başvurumuz 15.03.2024 tarih ve 169 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde ilan edilmiştir. Tavasımıza ve üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz