ÇİVRİL’Lİ ÜRETİCİLER TARLALARININ BAŞINDA ÇARESİZ BEKLİYOR

civrilli üreticiler (4)Denizli’nin Çivril İlçesinde DSİ tarafından köylülerin kullanımına açılan ekili tarım arazilerine traktörlerle girilerek ekili alanlar bertaraf edildi. Yaşanan olay sonrası köylüler “Bize sıra ne zaman gelecek” endişesi ile tarlalarının başında tedirgin bekliyor

Denizli’nin Çivril İlçesinde Çivril Gölü Koruma havzasında DSİ tarafından kullanıma açılan arazileri yıllardır ekip diken vatandaşların tedirgin bekleyişi sürüyor. Bazı ekili arazilerin traktörlerle girilerek kullanılmaz hale getirilen köylüler, çaresizlik içinde olayları izliyor.

ÇİFTÇİLER TEDİRGİN

DSİ’ye ait olan ve kendilerine kiralanan tarım arazilerini kullandıklarını belirten üreticiler; ‘Başımıza böyle bir olayın geleceğini hiç bilmiyorduk!  Bize sözler verilmişti ama baktık ki sırayla araziler sürülmeye başladı. İlk başka Zeki Erdoğan abimizin arazisini sürdüler. En büyük arazi onun. Bizim arazimize sıra ne zaman gelecek diye bekliyoruz. Büyük emeklerle ektiğimiz arazilerde hayallerimiz, emeklerimiz gidecek. Yetkililerin sesimizi duyup bu olaya müdahale etmesini istiyoruz’ dedi.

SÖZ VERDİLER

Yıllardır ekip biçtikleri arazilerinin başında nöbet tutan üreticiler, yetkililerce aranarak “Ekili arazilerinize dokunulmayacak” sözü aldıklarını fakat bir gün tarım makinalarını ekili tarım arazilerinin üzerinde gördüklerini ve mahsullerinin zara görmesinden endişe duyduklarını ifade ettiler. Alanların PAÜ Üniversitesi için ekili tarım alanları yeniden sürülerek ekildiği öğrenildi.

MAHKEMELİK OLAN ARZİYİ BOZDULAR

Yaşanan olaylar sonrası köylülere ulaşan yetkililer, mahkemelik oldukları arazileri bozup ektiklerini, köylülerin ekili arazilerine dokunmayacaklarını belirtti. Yetkililer ayrıca “Biz köylüyle beraber çalışacağız. Köylüyü arazisinden çıkarmayacağız. Bizim verdiğimiz tohumu, gübreyi sulama şeklini uygulayarak yetiştirecek siziniz. Bizde sizden bu ürettiğiniz ürünleri alacağız. Araştırmaları köylüyle birlikte yapacağız.” açılaması geldi.

SINIRLARI DEĞİŞTİRDİLER

Daha önce sınırları belirlenen tarlaları yeniden birleştirme ve sınır çizme işlemlerinin başladığı öğrenilen Çivril’de köylüler, “Emeklerimiz çöpe gidecek” endişesi taşıyor. Ürün ekili arazilere traktörlerle giren yetkililer bir yıl boyunca büyük emeklerle çiftçilerce dikilen binlerce dönümlük arazilere zarar verdiği görüldü.

 

Bunları da sevebilirsiniz